شرکت بیمه زندگی خاورمیانه

چگونه یک تیم را مدیریت کنیم

مهارت تیم سازی
تیم ها از افرادی تشکیل می‌شوند که توانایی ها و دیدگاه های مختلفی دارند، و حتی پست شغلی آنها با هم یکسان نیست. برای بعضی از آنها ممکن است وظایفی که به ایشان محول شده، چالش برانگیز باشد، و نیاز حمایت شما داشته باشند. بعضی از افراد هم ممکن است در وظایفی که به ایشان سپرده‎اید، کهنه کار باشند، و به هرحال به دنبال فرصت‌هایی برای ارتقای مهارت هایشان بگردند. در هر حالت، این مسئولیت شماست که تمام افراد را به سمت جلو برانید. مهارت های شما در این جنبه از مدیریت – مدیریت تیم – موفقیت بلند مدت شما را به عنوان یک مدیر تعیین می‌کند. اگر شما بتوانید باعث پیشرفت اعضای تیم تان در آنچه انجام می‌دهند شوید، به مدیری تبدیل خواهید شد که دیگران آرزوی کار کردن با او را دارند. همینطور می‌توانید همکاری های بیشتر و بهتری با سازمان تان داشته باشید. اثربخش ترین روش برای ایجاد پیشرفت در اعضای تیم تان اینست که اطمینان حاصل کنید که به طور مرتب به آنها بازخور می‌دهید. بسیاری از ما از اینکه بخواهیم بازخور بدهیم مضطرب می‌شویم، مخصوصا زمانیکه لازم باشد بازخور منفی به کسی بدهیم. با اینحال، اگر شما دائما بازخور بگیرید و بازخور بدهید، عملکرد تمام افراد بهبود پیدا می‌کند .

چگونه یک تیم را مدیریت کنیم : ارتباط با اعضای تیم و ارتباط با تیم های دیگر

مهارت های ارتباطی برای موفقیت در تقریبا تمام نقش‌ها ضروری است، اما مشخصا بعضی مهارت‌ها و تکنیک ها هستند که شما به عنوان یک مدیر بیشتر از زمانیکه پست غیر مدیریتی داشتید، به آنها نیاز دارید. تمام این مهارت در دو دسته‌ی کلی جای می‌گیرند: ارتباطات با اعضای تیم، و ارتباط با افراد خارج از تیم. در ادامه به هر دسته از مهارت ها نگاهی می‌اندازیم. در بسیاری از جلسات، مدت زمانی به طوفان فکری اختصاص داده می‌شود. به عنوان مدیر یک تیم، مسئولیت تسهیل این فرآیندها با شماست. بنابراین بر چنین مهارتی باید تسلط پیدا کنید. مهارت مدیریت طوفان فکری، موضوعی بیش از رسیدن به ایده‌های خلاقانه است، چرا که اینکار را اگر به عنوان یکی از اعضای جلسه هم حاضر باشید، می‌توانید انجام دهید. بنابراین باید درباره اجرای اثربخش طوفان فکری بیشتر بخوانید. اطمینان حاصل کنید که از تمام نشانه‌هایی که از انحراف طوفان فکری خبر می‌دهند، آگاهی دارید و از آنها اجتناب کنید. گوش دادن فعال، مهارت مهم دیگری است که مدیران – علاوه بر دیگران – به آن نیاز دارند. زمانیکه موقعیت آن پیش بیاید ممکن است به نظرتان اینطور باشد که می‌دانید دیگران چه چیزی می‌خواهند بگویند، و به همین دلیل گوش دادن اهمیت کمتری برایتان پیدا کند، چرا که بهرحال شما به راه حل آن فکر کرده‌اید. در دام این موضوع نیافتید. اکثر مدیران خوب، شنوندگانی فعال هستند: اینکار به آنها کمک می‌کند زودتر مشکلات را کشف کنند .از سوتفاهم های پرهزینه پرهیز کنید، و بین اعضای تیم اعتماد سازی نمایید

چگونه یک تیم را مدیریت کنیم : ارتباط با افراد خارج از تیم

رئیس شما اختمالا مهمترین فردی است که باید با او ارتباط برقرار کنید. برای اینکار زمان بگذارید تا کاملا متوجه شوید که رئیس تان از شما و تیم تان چه می‌خواهد. اگر خودتان دقیقا می‌دانید که او چه می‌خواهد و دوست دارد آن را با چه کیفیتی از شما تحویل بگیرد، راحت‌تر می‌توانید حمایت و تایید او را جلب کنید. از اینکه از رئیس خود راهنمایی و کمک بخواهید نترسید: معمولا می‌توانید از او چیزهای زیادی یاد بگیرید، اما ممکن است او برای انتقال این دانش به شما زیاد تمایل نداشته باشد. اگر شما به دنبال راهنمایی گرفتن از رئیس تان هستید، اطمینان حاصل کنید که تا آنجا که از دستتان برمی‌آمده در مورد موضوع فکر کرده‌اید. موضوع را تعریف کنید و خلاصه‌ای از تفکر خود و نتایج تلاش هایتان را به او بگویید، سپس بیان کنید که در چه زمینه‌ای کمک می‌خواهید. همچنین به عنوان یک مدیر، بخشی از شغل شما ایجاب می‌کند که مراقب اعضای تیم تان باشید و نگذارید که فشار غیر منطقی به آنها وارد شود. مهارت نه گفتن (قاطعیت بدون پرخاشگری) و مذاکره برد- برد را یاد بگیرید تا بتوانید یا هدف را کمی تغییر دهید، یا از طریق مذاکره، منابع بیشتری برای انجام کار به دست آورید. ما تصور می‌کنیم که برای شاد بودن و رضایت کاری، باید به اهدافی برسیم، اما آیا برعکس این مسئله هم قابل تصور است؟ روانشانس، شان ایکور (Shawn Achor)، در این سخنرانی TED طنز آمیز و پربازدید بیان می‌کند که در واقع رضایتمندی است که محیط کاری را بهره ور می‌کند. اهمیت تماشای این سخنرانی برای شما به عنوان مدیر تیم اینست که باید از رضایتمندی اعضای تیم خود اطمینان حاصل کنید، چرا که اگر آنها خوشحالتر باشند،بهتر کار می‌کنند. این سخنرانی بر تغییر ذهنیت ما از کسب رضایت شغلی، تاثیرگذار است.
گردآورنده: آرزو سراج


کلیه حقوق این وب سایت برای نمایندگی 01053009 شرکت بیمه زندگی خاور میانه محفوظ می باشد